X
čtvrtek 19. 9.
YEGOR ZABELOV /BY + JANA VÉBROVÁ /CZ
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Yegor Zabelov je jedním z nejoriginálnějších hráčů na akordeon a zároveň známý autor hudby pro filmy a divadelní představení. Jeho hudbu lze popsat jako směs akordeonových zvuků s příměsí avantgardních, jazzových a neoklasicistních postupů. Jako autor je ovlivněn americkým minimalismem, skladbami Philipa Glasse, Steve Reicha, Michaela Nymana atd.

Jeho dosavadní živá vystoupení boří všechny předsudky o muzice, jež je tvořena jediným hráčem, akordeonistou. Při poslechu lze doslova nahmatat pocit melancholie bez ohledu na to, jak rychle a hlasitě Zabelov hraje. Kritik Richard Foster o jeho hudebních dobrodružstvích napsal, že Zabelov se dokáže ztratit v jiném světě a jeho posluchači jsou šťastní, když ho mohou následovat.

Yegor Zabelov vystoupil mimo jiné na Fusion Festival Berlín, Vienna Accordion ve Vídni, na Moers Jazz Festival v Německu, na ESNS 2019 nebo na MENT v Ljubljani.

Jana Vébrová je hodně svérázná a osobitá písničkářka z Lužických hor. Právě ona „vykořeněnost“ tamějšího kraje a nula procent folklóru ji asi donutilo najít si svůj vlastní, na české scéně nevídaný způsob pěveckého projevu, nikde neškolené hry na akordeon a skladebnosti jejích písní. V tomto je naprosto originální, neovlivněná a mimočasová. Svoji každou píseň se snaží vystavět novým, neopakovatelným způsobem.

Přestože je samorost spolupracovala na několika úspěšných představeních a projektech s Pražským komorním divadlem – Divadlem Komedie a orchestrem pro soudobou hudbu Agon Orchestra. Mezinárodního úspěchu dosáhla v tanečním představení „La Loba“ Lenka Vagnerová Company, s nímž získala cenu Herald Angel a nominaci na Total Theatre Award na prestižním festivalu Fringe v Edinburghu.

Projekt se uskutečňuje ve spolupráci s festivalem Next Wave a je součástí projektu Konec člověka?!, který seznamuje pražské obecenstvo s umělci ze států bývalého Sovětského svazu.


X