SLAAPWEL REC. SHOWCASE ► STIJN HÜWELS /BE, KATHARINA SCHMIDT /DE, CIRO BERENGUER /ES
19:30, CAMP
|
Hudba pro šťastný spánek. Specaculare přiváží showcase labelu Slaapwel zaměřeného na ambient
„Hudba, u které se vám chce spát“ nemusí být jen negativní nálepka. Wim Maesschalck aka Wixel, zakladatel belgického vydavatelství Slaapwel, prý často ležel v posteli a nemohl usnout. Napadlo, že by bylo skvělé, kdyby existovala hudba, která by mu pomohla překonat hranici mezi bdělým stavem a spánkem. A tak se vydal hledat hudebníky, kteří by mu takové skladby mohli dodat. Katalog labelu Slaapwel, jehož showcase přiváží letošní Spectaculare do CAMPu ve čtvrtek 26. listopadu, je plný delikátního ambientu, který se nestydí za svůj účel posluchače přivést do snů.
Label vznikl v roce 2007 a nahrávky testoval Maesschalck sám na sobě – když si píseň pustil před spaním a nevydržel do konce, vydal ji. Label od roku 2014 kurátoruje hudebník Stijn Hüwels. Právě on se v CAMPu na showcase představí, stejně jako Katharina Schmidt a Ciro Berenguer, další dva hudebníci vydávající pod charakteristickým logem s dřímající sovou se sluchátky na uších.
Stijn Hüwels je belgický hudebník, který je fascinován minimalismem. Používá hlavně plochy efektovaných elektrických kytar, smyčky a terénní nahrávky, ze kterých vytváří snové krajiny, do nichž máte chuť se ponořit a nikdy nevyjít ven. Hüwels v minulosti vydával na značkách jako Dauw, Home Normal nebo českém Genot Centre, je také členem projektu Silent Vigils, který tvoří s britským producentem James Murray a spolupracoval s takovými jmény jako jsou Chihei Hatakeyama, Pieter Dudal nebo Tomoyoshi Date. Společnou nahrávku s posledně jmenovaným nazvanou A Distant Fire, A Distant Cloud popsal portál Boomkat jako „japonský krajinný ambient, který je ale rozšířený o typicky evropské větrné poryvy a smutek“.
Ukolébavky berlínské skladatelky Kathariny Schmidt do sebe vstřebaly vlivy indie rocku, experimentální i improvizované hudby a často se odkazují na popkulturu. Schmidtová hrála na bicí nebo klavír ve spoustě kapel, ve své sólové tvorbě ale častěji používá elektroniku a to včetně vlastnoručně vyráběných periferií. Někdy se ale také uchýlí k akustickým nástrojům. Její skladby zazněly v galeriích, filmech nebo v rádiu a kromě Slaapwel vydává také na Enmossed nebo Flag Day Recordings. Připravuje také pořady pro Cashmere Radio nebo SVS Radio.
Třetím hudebníkem, který se představí na večeru Slaapwel bude kytarista a skladatel Ciro Berenguer. Je původem z Argentiny, momentálně ale žije ve Španělsku. Na kytaru hraje tradičně i netradičně a někdy si vypomáhá elektronickými mašinkami nebo postupy sound-artu. Své delikátní koláže kytarových ploch a field recordings vydává také na značkách Dauw nebo Eilean. V CAMPu si Ciro Berenguer odbude premiéru v České republice, což vlastně platí o bruselském labelu Slaapwel jako celku. „Nikdy neusnete tak šťastní, jako s hudbou od Slaapwel ve vašich uších,“ chlubí se vydavatelství na svém webu a vyzkoušet si to na vlastní kůži můžete 26. listopadu v CAMPu.
|
|