pátek 9. 9.
MARINAH & CHICUELO /ES
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Marinah & Chicuelo aneb 1 + 1 = 5

Andaluská hudební tradice koketující s novými impulzy v podání těch nejpovolanějších! Hispánská divoška Marinah spolu s prvotřídním flamencovým maestrem Chicuelem a dalšími doprovodnými hudebníky představí svou novou desku „Sintonías“ (label Galileo Music).

Marinah – zpěv Chicuelo – kytara Carlos Sarduy – trumpeta, piano, konga Javi Martín – basa David Domínguez – bicí nástroje

Sestava špičkových muzikantů, kteří se na desce podíleli, dává tušit, že se pražské publikum může těšit na nepřehlédnutelné vystoupení nesoucí se v duchu fúze více stylů. V rámci svérázného hudebního výletu do španělských končin, co nesnese manýru, bude dominovat flamenco s prvky rumby a jazzu. Můžeme se těšit na skladby inspirované Milesem Davisem, Johnem Coltrainym, Garcíou Lorcou nebo na populární habaneru „Mi Madre Fue Una Mulata“ v nové, neotřelé podobě. To vše a mnohem víc v září představí formace s kořeny v katalánské metropoli Barceloně.

Marinah (Marina Abad), originální, vždy extravagantně oděná zpěvačka s živelným projevem je jednou z nejzajímavějších zjevů současnosti na španělské hudební scéně. Část života bydlela ve squatech, její tvorbu ovlivnilo experimentální divadlo a feministický kolektiv. Proslavila se zejména jako frontmanka ve své době nejslavnější kapely Španělska. Skupina s kousavým zvukem a frenetickým rytmem Ojos de Brujo („jipjop flamenkillo“ neboli flamenco s výkřiky hip hopu) vznikla jako anarchistické uskupení v nezávislém, stylově bezbřehém a bouřlivém tvůrčím hnutí v Barceloně známým jako „Zona Bastarda“. Ze skladeb čiší neurvalost a bohatá fantazie, které dominují nad stylovou čistotou.

Zpěvačku doprovází neméně významná osobnost, ďábelský katalánský virtuóz Chicuelo. Mistr flamencové kytary a skladatel, celým jménem Juan Gómez Gómez Gorjón, se narodil v Barceloně roku 1968. Vedle své sólové činnosti je jedním z nejvyhledávanějších doprovodných flamencových kytaristů mnohých hudebníků světově proslulých jmen (Enrique Morente, Miguel Poveda, José Mercé, Chano Domínguez, El Cigala, Jorge Pardo). Má řadu profesních zkušeností s hudebními hvězdami žánrově „odjinud“. Posluchače strhne nejen jedinečnou technikou svého hraní, ale také tím, jak hluboko je ponořen do „své“ věci. V Praze triumfoval již před čtyřmi lety v rámci festivalu Respect.


 
Doporučujeme