Dánská indierocková „instituce“ jménem Efterklang je stálicí evropské nezávislé scény už více než dvě dekády. Fanoušky baví nahrávkami, které jsou zvukově ambiciózní, vrstevnatě epické, ale často i písničkářsky intimní. Do Prahy dorazí Efterklang 6. listopadu představit svoje nové album „Things We Have In Common“, které vychází 27. září.
Málokterá kapela ze starého kontinentu se může pochlubit tak oddanou fanouškovskou základnou jako dánští Efterklang. Se svým mixem epického indierocku, kapesní elektroniky a folkového písničkářství brázdí Evropu o roku 2003 a s každou novou deskou – zatím jich vydali sedm – dokazují výjimečnou trvanlivost i neutuchající kreativitu. Může za to nejspíš fakt, že jádro kapely ve složení Casper Clausen (zpěv), Mads Brauer (elektronika) a Rasmus Stolberg (baskytara) se zná už od útlého dětství. Společně prožité idylické dětství na dánském ostrůvku Als nedaleko německých hranic se určitě zapsalo do jejich kouzelně naivní hudby, kterou jako kdyby se Efterklang snažili do těchto časů vrátit.
Kvůli kariéře se trio na začátku tisíciletí odstěhovalo do Kodaně, kde založili kapelu, kterou pojmenovali podle dánského slova pro ozvěnu. V roce 2004 vydali na značce The Leaf Label debut Tripper inspirovaný post-rockem a glitchovou elektronikou. Následné album Parades (2007) už z nich udělalo hvězdy nezávislé scény – deska se umístila ve výročních žebříčcích britských časopisů Mojo nebo Clash a doma v Dánsku za ni posbírali všechny důležité hudební ceny.
Magic Chairs z roku 2010 vyšlo v péči legendární značky 4AD a ohlásilo nenápadný stylový přesun do indiepopových pozic – Efterklang ubrali na experimentech a přidali na výrazných melodiích. S každou další deskou pak přichází více či méně nápadné proměny zvuku, v jádru Efterklang ale vždy zůstává hledačství a sebevědomí tria, které drží za každé okolnosti při sobě. Spolupracovali s Nilsem Frahmem, Budgiem ze Siouxie and the Banshees. Členem kapely byl jeden čas Peter Broderick a na jejich deskách je slyšet orchestr i sedmdesátičlenný dívčí sbor. Zatím poslední album Windflowers z roku 2021 vznikalo v kontextu globální pandemie a je ve znamení společného hledání naděje v nelehkých časech. Byl to jejich debut pro City Slang.
Na začátku roku 2024 se Efterklang připomněli singlem Getting Reminders, na němž hostuje Zach Condon z kapely Beirut. Píseň otevírá novou kapitolu kapely a její klip slouží také jako teaser na dokumentární film Efterklang: The Makedonium Band. Snímek režiséra Andrease Johnsena vznikl během turné kapely po Makedonii, kde kapela navázala přátelství s mnoha místními muzikanty. Film zachycuje znovunalezenou radost ze společného hraní a tvoření hudby. Je to už třetí dokument, který o Efterklang vznikl. Asi nejslavnější je An Island z roku 2010, spolupráce s režisérem Vincentem Moonem, The Ghost of Piramida z roku 2012 zachycuje nahrávání desky Piramida, která vznikala ve stejnojmenném opuštěném hornickém městě v Arktidě. Zálibu v neobvyklých místech pro koncerty ukazuje i nový snímek, kde Efterklang hrají třeba v brutalistickém památníku „spomeniku“ v severomakedonském Kruševu.