zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Midnight Session

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
SAMARIS /ISL + DIKOLSON /CZ
23/06/2014 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Islandské trio Samaris přiveze do Prahy svou zasněnou elektroniku.

Průběžný festival severské hudby Midnight Session bude 23. června hostit islandské trio Samaris, výrazný objev severského nezávislého popu. Jejich něžné písničky postavené na emotivní elektronice navazují na downtempo i současné postupy post-dubstepu. K jejich osobitému duchařskému soundu ale neodmyslitelně patří i klarinet nebo zvláštní éterický vokál zpěvačky Jófríður Ákadóttir. Český zástupcem večírku v žižkovském Paláci Akropolis bude elektronický kutil Filip Míšek alias Dikolson.

Doma na Islandu sbírají hudební ceny a jejich pověst inovátorů elektronického downtempa se pomalu šíří i do zbytku světa. V pondělí 23. června ponoří trio Samaris do svých elektronických ukolébavek i Palác Akropolis. Áslaug Rún Magnúsdóttir (klarinet), Þórður Kári Steinþórsson (elektronika) a Jófríður Ákadóttir (zpěv) se dali dohromady v lednu 2011 a jejich nástup mezi špičku islandské nezávislé scény byl skutečně raketový – ještě téhož roku se stihli stát vítězem talentové soutěže Músíktilraunir a jejich debutové EP Hljóma Þú se vešlo mezi šest oceněných desek v novinářské anketě Kraumur vyhlašující nejlepší islandské nahrávky roku.

Po dalším EPčku Stofnar falla vydaném vlastním nákladem se Samaris upsali londýnské značce One Little Indian, na níž v minulosti začínaly i islandské hvězdy jako Sugarcubes, Björk či Sigur Rós. Eponymní debutové album spojilo skladby z obou EPček s novými remixy a Samaris představilo i zbytku světa. „Úžasné duchařské noční písně“ popsal album britský hudební web Drowned in Sound. 5. května letošního roku pak Samaris vydali své druhé album Silkidrangar, které znovu propojuje elektronického vizionářství se zvláštní atmosférou čerpající z tradice osobité kultury ostrova na severozápadě Evropy. K mystice jejich hudby ostatně přispívá i fakt, že texty písní jsou vypůjčené z islandských básní z 19. století.

Před Samaris se představí coby duo projekt Dikolson aka Filip Míšek, výrazná postava domácí elektronické hudby. Jeho hudební kariéru odstartovalo působení ve skupině Roe-Deer, z níž se v polovině nulté dekády vyloupla kultovní Khoiba. Odtud se vydal k čisté elektronice svého sólového projektu Dikolson. Už jeho první albový počin The Bear Is Sleeping Now z roku 2011 sklidil velký ohlas – v anketě Musicserveru o desku roku 2011 se nahrávka umístila na druhém místě a vešla se i mezi nominované na Ceny české hudební kritiky Apollo. Album bodovalo i v zahraničí a dočkalo se například japonské distribuce na labelu Friend of Mine Records.

Na zemi vycházejícího slunce má Filip Míšek/Dikolson vůbec silné vazby – v roce 2010 se zde podílel na tanečním a vizuálním představení Indefinite Kingdom a na konci letošního dubna odehrál několik koncertů na malém turné po Japonsku. Na východ si odskočil od natáčení své nové a velmi očekávané druhé studiové desky. Předskakování islandských Samaris 23. června na večeru Midnight Session pro něj bude návratem na česká koncertní pódia skoro po roce.

SamarisSamarisSamaris
Samaris
Samaris_recovered_web_event
 
Midnight Session. Vedoucí projektu: Cyril Hořánek
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.