zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
[re ►jazz] /DE + Grape /CZ
23/03/2010 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Němečtí [re:jazz] debutovali v roce 2002 u příležitosti desetiletého výročí existence vydavatelství INFRACom! Records eponymní deskou. Od té doby se stali mezinárodně nejúspěšnější jazzovou kapelou pocházející z Německa za poslední desetiletí. Do dneška vydali přes 60 tisíc kopií svých nahrávek a přispěli do více než osmdesáti žánrových kompilací.

23. března vystoupí v rámci svého evropského turné na EuroConnections. Za domácí stranu si zahraje kapela Grape.

Kapela [re:jazz] se skládá ze sedmi muzikantů klasického jazzového nástrojového obsazení. S tím, co bylo zdánlivě tisíckrát k slyšení, však dokáží pracovat velmi originálně. Jejich specialitou je reinterpretace již zavedených skladeb Nejvíc je z kapely vidět zpěvačka Inga Luhning, ale ta se občas o mikrofon dělí s klavíristou Matthiasem Voghtem. O významu [re:jazz] svědčí i fakt, že na jejich albech se objevila celá řada hostů zvučných jmen . Vždyť kdo z posluchačů moderního jazzu by neznal Erika Truffaze, Nilse Pettera Molvaera, Lisu Bassenge či Viktoriu Tolstoy?

Způsob, jakým [re:jazz] přepracovávají hudební materiál se stal mezi kolegy muzikanty natolik populární, že jim například 4 Hero nebo Stephan Remmler s radostí dali některé své písně k dispozici. Naopak na desce Re:Mix (2003) si jejich skladby vzali do parády představitelé současné elektronické scény, například Bugge Wesseltoft, Nicola Conte, Swell Session, Akufen, Dublex Inc a další.

O rok později vydali [re:jazz] druhou řadovou desku Point of View. Kritika ji nemohla vynachválit a kapela si získávala čím dál lepší renomé. Vydání alba provázelo úspěšné turné po klubech a skupina rovněž obdržela pozvánky na řadu prestižních jazzových festivalů. Vystoupili třeba na Traumzeit, City Jazz Nights, Leverkusener Jazztage nebo Balaton Sound Festivalu. Na desku Expansion (2006) zařadila kapela vedle svých klasických předělávek i několik vlastních skladeb. Rok na to opustil své spoluhráče původní kytarista Hanno Busch. Nahradil ho neméně kvalitní hráč Jan Sturmer. V nové sestavě se [re:jazz] pustili do práce s čerstvou silou a měli opravdu napilno. Hned zjara 2008 vydali svůj první živák Live at Motion Blue Yokohama. Podařilo se jim věrně zachytit velice uvolněnou atmosféru koncertu. Vedle CD vznikl ještě hodinu a půl trvající dokument na nosiči DVD, který pomocí živých záznamů a rozhovorů mapuje jejich hudební cestu po Japonsku.

Na podzim 2008 se na pultech objevilo jejich 4. řadové album Nipponized. Název napovídá, že Japonsko kapele učarovalo. Na album se nachází několik reinterpretací klasických japonských klubovek a opět nějaké čistě autorské práce.

Minulý rok se [re:jazz] podařilo dokončit nové album Electrified, které vychází 5. března a se kterým letos vyráží na turné po Evropě.

Track list Electrified:

 1. Strar Chasers
 2. Gabriel feat. Alice Russel (Kiko Navarro main mix)
 3. mg4bb (Shur-I-Kan remix)
 4. Written in the stars (atjazz remix)
 5. Skin against skin (Against Savages Y Suefo)
 6. luv connection (MOP MOP remix)
 7. you´ll see (radio utopia remix)
 8. donaueschingen feat. atradies (swell session remake)
 9. rita (Dusty remix)
 10. people hold on (metropolitan jazz affair remix)
 11. twiggy twiggy feat. Akiko (The Dynamics remix)
 12. gabrielle feat Alice Russell (Kiko Navarro reprise mix)

Kapela Grape hraje směs soulu, funku, reggae, blues a r'n b. Jádro kapely tvoří Hanka Říhová, zpěvačka toužící po energetické výměně mezi publikem a kapelou. Kromě jiného tančí se souborem západoafrické hudby a tance Tiditade a zpívá ve svém bluesovém Hanelle Blue's Bandu. Marcel Flemr je kytarový master s jemnou duší bluesmana, rytmiku alternují Pavel Novák a Tomáš Lacina, Marian Petržela a Tomáš Vokurka

[re:jazz] [re:jazz] [re:jazz] [re:jazz]
[re:jazz] (autor: Quer)
10_03_23_re_jazz4_web_event
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.