zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Midnight Session

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
ÓLAFUR ARNALDS /ISL + ROMAN EMPIRE /CZ
25/03/2012 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Březnový koncert série Music Infinity nabídne křehkou melancholii islandského skladatele Ólafura Arnaldse. Pětadvacetiletý hudebník boří hranice mezi světy vážné hudby, nezávislé elektroniky či post-rocku a ve svých působivých atmosférických kompozicích elektronické komorní hudby vykresluje chladný půvab své domoviny. Společně s triem Ólafura Arnaldse se na koncertě konaném také v rámci Midnight Sun představí 25. 3. v Paláci Akropolis domácí experimentátor Roman Empire.

Mezi klasikou a soudobou elektronickou hudbou existuje zdánlivá propast, kterou se svým uměním snaží překlenout islandský skladatel Ólafur Arnalds. Generaci fanoušků post-rocku přivádí do čarokrásného světa komorní hudby. Ve svých pětadvaceti letech je již uznávanou stálicí alternativní scény a zároveň neúnavným experimentátorem, který s každou nahrávkou posouvá hranice svého stylu. Jeho emotivní minimalistické skladby připomínají křehké neoklasicistní nahrávky Jóhanna Jóhannssona či Zbigniewa Preisnera, lze v nich ale také cítit například vliv atmosférických postrockových nálad. Ostatně na turné si ho před čtyřmi lety pozvali slavnější krajané Sigur Rós.

Ólafur Arnalds se narodil v malém městečku Mosfellsber na západě Islandu a od útlého mládí studoval hru na klavír. V pubertě ale zvítězily poněkud extrémnější žánry a on se stal bubeníkem hardcoreových a metalových kapel. K delikátním klavírním melodiím se pak vrátil přes elektronickou hudbu. Ve svých dvaceti letech debutoval meditací nad během lidského života – albem Eulogy for Evolution, na němž půvabně jednoduché klavírní melodie doprovází smyčcové kvarteto a příležitostně i elektronické ruchy. I na dalších nahrávkách jako dva roky stará…And They Have Escaped the Weight of Darkness přenáší Arnalds časem prověřené postupy harmonií klasické hudby do nového postrockového kontextu a vzniká tak hudba, která je stejně majestátní jako je intimní.

Islandský skladatel vydávající na značce Erased Tapes (Rival Consoles, Peter Broderick, A Winged Victory For The Sullen) se také vyžívá v neobvyklých konceptech. V dubnu 2009 si v rámci projektu Found Songs dal úkol vytvářet po celý týden jednu skladbu každých 24 hodin. O dva roky později si při obdobné akci nazvané Living Room Songs ještě ztížil svoji práci tím, že do svého bytu v Reykjaviku pozval několik fanoušků, kteří ho natáčeli na kamery. Arnalds má za sebou i hudbu k baletu Dyad 1909 a nebo tři soundtracky k filmům. Vystupoval společně například s Jonny Greenwoodem z Radiohead nebo Ryuchi Sakamotem.

Arnalds se do České republiky vrací po čtyřech letech – v červnu 2008 si odbyl svoji českou premiéru na strahovské Sedmičce. Vystoupení jeho tria doplní v roli předskokana domácí elektronický experimentátor Roman Empire. Pod tímto jménem se skrývá hyperaktivní skladatel z Brna jménem Roman Putnar, který vlastním nákladem od roku 2004 vydává i několik alb ročně. Největší pozornost si ale získala deska CM úsměvů, CM slz vydaná v roce 2010 u X Productions. Jeho pečlivě vystavěné skladby se pohybují mezi komorní hudbou a elektronickým ambientem a dominuje jim zvuk piána. Ke skladbám Roman Empire neodmyslitelně patří i výtvarná stránka projektu, na níž spolupracuje s plzeňským malířem, básníkem a také hudebníkem Lukášem Weishäuplem.

ÓLAFUR ARNALDSÓLAFUR ARNALDSÓLAFUR ARNALDSRoman Empire
ÓLAFUR ARNALDS (autor: Lisa Roze)
Oliaff1clisaroze-hd_web_web_event
 
Midnight Session. Vedoucí projektu: Cyril Hořánek
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.