zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Chapelier Fou /FR + Mythematica feat. Zdeněk Bína /CZ
26/01/2011 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Koncerty Chapeliera Fou bývají velkým zážitkem. Citlivým propojením hry na housle s elektronickou hudbou dokáže zabýbat emocemi i těch největších cyniků. Kritika o něm mluví jako o hudebním bratranci Yana Tiersena a není to rozhodně jen proto, že mu deska vyšla na stejném labelu.

Spojit housle s elektronickými beaty? Zní to trošku jako nápad hodný Kloboučníka z Alenčiných dobrodružství v říši divů a za zrcadlem. Bylo to právě jméno postavy z románů Lewise Carolla, francouzsky Chapelier Fou, které za své přijal hudebník Louis Warynski.

Klasicky vzdělaný houslista po letech dřiny na konzervatoři objevil elektronickou hudbu a rozhodl se starodávný instrument využít v novém kontextu.

Svoji originální a kritikou oceňovanou fúzi klasiky a sofistikované klubové hudby přijede Chapelier Fou představit českému posluchači 26. ledna 2011 do pražského Paláce Akropolis. Společníka mu na večeru Euroconnections bude dělat český projekt Mythematica, nedávno oceněný Andělem v kategorii elektronické hudby.

Kloboučník mezi klasikou a elektronikou

Louis Warynski z francouzského městečka Metz strávil svoje mládí poctivým cvičením na housle. Teprve na konzervatoři objevil, že vedle klasiky existuje i báječný svět klubové elektroniky nebo rocku. Proč jedno nebo druhé opouštět, když by mohl všechny svoje lásky spojit do jedné? Znělo to trochu jako nápad hodný šíleného kloboučníka z Alenčiných dobrodružstvím Lewise Carolla a tak pro svůj projekt přijal jméno Chapelier Fou. Nebyl to ale vůbec nápad špatný, šestadvacetiletý houslový virtuóz a elektronický alchymista v jedné osobě je dnes považován za jeden z největších objevů francouzské hudby.

Hudební novináři ho srovnávají s Boards Of Canada, Four Tet nebo Owenem Palletem, ale odkazy na jiné muzikanty dostatečně neodhalují originalitu, s níž Chapelier Fou vstoupil do současné elektronické hudby. Jeho náladové skladby využívají sílu sofistikovaných beatů, do nichž Louis vplétá smyčky z klasické hudby či vlastních kompozic. Pozornost vzbudily hned debutové singly Darling, Darling, Darling… a Scandale!, které v roce 2009 bodovaly i ve francouzské hitparádě. Vyšly na značce Ici d'ailleurs, nebo-li proslulém labelu z Nantes, který se stará o nahrávky takových osobností jako jsou třeba Yann Tiersen (autor soundtracku k Amélii z Montmartru) nebo Matt Elliott (alias The Third Eye Foundation). Oba jsou velkými fanoušky Chapelier Fou, zatímco prvního jmenovaného houslita zremixoval, druhý zpívá na jeho debutovém albu 613, který vyšlo v roce 2010.

Nahrávka představuje Chapelier Fou jako klubového inovátora s rozsahem od vynalézavého downtempa až po uhrančivý ambient. Kromě houslí jsou zde ke slyšení i čelo nebo řecký drnkací nástroj buzuki. Deska pojmenovaná podle počtu smrtících kuliček, které obsahuje dělostřelecký granát, se setkala s příznivým přijetím u kritiky a velké ohlasy zaznamenala i za hranicemi Francie. Chapelier Fou vystupuje na živo sám a jak na pódiu divoce skáče mezi počítačem, klávesami a houslemi, připomíná šíleného vědce, který se snaží stvořit dokonalou hudbu.

Českým parťákem Chapelier Fou na večírku Euroconnections bude pražský projekt Mythematica s hostujícím zpěvákem Zdeňkem Bínou.

Mythematica by se dala charakterizovat jako elektromagnetický cirkus pod taktovkou mediumatika a psychozoického ilustrátora Daniela Špačka, který podobně jako Chapelier Fou delikátně vplétá živé nástroje do elektronických beatů. Na jeho debutovém bezejmenném albu vydaném na značce Quazi Delict Records si zahrál například i Zdeněk Bína z –123 min. Album sklidilo velmi pozitivní ohlasy a obdrželo cenu Anděl v žánrové kategorii elektronické a taneční hudby. Skvělé přijetí mělo i jeho předskakování Thievery Corporation na jejich červnovém koncertě v KC Vltavská. V roce 2010 účinkoval na LFS v Uherském Hradišti spolu s kapelou Sousedi, jakožto živý doprovod k filmu Kid Charlieho Chaplina.

V Akropoli jej doprovodi zvěvák Zdeněk Bína a bratr Ondřej Špaček na klávesy, vše za podpůrných videoprojekcí a oživlých obrazů od iluminátora Milana Malika (Mimo-tv

Zdeněk Bína je zakladatel skupiny –123 min. Dosud má na svém kontě 6 vydaných alb, jednu cenu hudební akademie a dvě další nominace, skladbu pro film Horem Pádem a spolupráci s Chavou Alberstein. Jana Hřebejka Po rozpadu –123 min pracuje na svém novém akustickém projektu s Janem Urbancem. Vystupují na mezinarodnim jazzovém festivalu Nine Gates v Pekingu, hostují s komorní filharmonií v Lipsku.

Společný koncert Chapelier Fou a Mythematica v rámci série EuroConnections určitě zahřeje lednovou Prahu. 26. ledna v pražském Paláci Akropolis budou mít fanoušci jedinečnou šanci poslechnout si prvotřídní evropskou elektroniku.

Napsali o desce Chapelier Fou – 613:

„Šílený kloboučník Lewise Carolla miluje hádanky, které jsou zcela absurdní a často ani nemají odpověď. A přesně takové je album 613 – nic v něm není nemožné a při poslechu se cítíte jako ve snu.“ Lamusiqueapapa.blogspot.com

„…(Chapelier Fou) s lehkostí překračuje hranice mezi elektronikou, filmovou hudbou a rozvernou evropskou lidovkou.“ Boomkat.com

„V playlistu iTunes je deska zařazená do kategorie: nezařaditelné – a toto hodnocení je za všechny recenzní výkřiky nadšení.“ M-La Musiq

Chapelier FouChapelier FouMythematicaMythematicaZdeněk Bína
Chapelier Fou (autor: Frank Loriou)
Chapelierfou3©frank_loriou_web_event
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.