ŽIŽKOV SOBĚVirtuální prohlídkaFacebookYouTubeAGalerieNewsletter English

]]>

zpět na program

předchozí dennásledující den

 

MUSIC INFINITY ►
BÖHREN & DER CLUB OF GORE /DE + CARLOS CIPA
19:30, Velký sál

Vstupenky (Prodej v pokladně Paláce Akropolis)

Vstup zdarma.

Kultovní doom jazzová kapela Bohren & der Club of Gore se navrácí po 5 letech do Prahy.

V pátek 8. listopadu se v Praze představí hudební lahůdka – své temné melancholické suity nabídne posluchačům v Paláci Akropolis německé doom jazzové trio Bohren & der Club of Gore. Kultovní kapela už přes čtvrt století propojuje atmosférický dark ambient s pomalými jazzovými baladami a estetikou noirových filmů a do Paláce Akropolis se navrátí po dlouhých šesti letech.

Jak by zněl soundtrack k Twin Peaks v podání Black Sabbath hrajících na akustické nástroje? Nejspíš jako instrumentální kvarteto Bohren & der Club of Gore z německého Severního Porýní-Vestfálska, které se už od polovičky 90. let pohybuje mimo všechny žánrové škatulky i módní trendy a dávno se zařadilo k nejoriginálnějším kapelám starého kontinentu. Původně Bohren & der Club of Gore vznikli coby kvartet na počátku devadesátých let jako heavy metalová/hc kapela, postupně ale Thorsten Benning (bicí), Robin Rodenberg (basa), Reiner Henseleit (kytara) a Morten Gass (kytara/klavír) začali odhazovat všechna žánrová klišé a během polovičky dekády se vydali na pozoruhodnou hudební cestu, která vyústila v nepravděpodobný, ale zcela originální žánrový kříženec lounge jazzu a doom/drone metalu.

V roce 1997 nahradil kytaristu Reinera Henseleita saxofonista Christopher Clöser a na následném albu Sunset Mission (2000) už Bohren & der Club of Gore zcela opustili elektrické kytary a od té doby využívají jen čistě jazzové prostředky (včetně stařičkých elektronických kláves). Na jedné straně tak zní ospalý saxofon, líný klavír, jazzové štětičky a na druhé se rozprostírá teskná atmosféra zkázy, pomalý rytmus a těžkotonážní baskytara, pozůstatky jejich doom metalové odysei.

Na albech jako Geisterfaust (2005) nebo Dolores (2008) jako kdyby se zastavil čas někdy mezi druhou a třetí hodinou ráno v opuštěném baru, jehož okna skrápí husté provazy nekonečného deště. Black Earth z roku 2002 se dočkalo celosvětové distribuce v péči americké značky Ipecac Recordings patřící hudebnímu všudybylovi Mike Pattonovi. Ambasadorovi rockové alternativy Pattonovi se pak dostalo cti být vůbec prvním vokalistou ve skladbách Bohren & der Club of Gore – v roce 2011 s nimi pro album Beileid natočil překvapivou coververzi jedné písně německých heavymetalových legend Warlock nataženou na velkorysých třináct minut.

„Posluchači musí mít při poslechu naší hudby pocit, jako kdyby leželi v hrobě,“ vysvětluje v jednom rozhovoru filosofii Bohren & der Club of Gore jejich kytarista Morten Gass a varuje všechny, kteří by k jejich nokturálním jamům přistupovali příliš lehkomyslně. V roce 2014 se Bohren navrátili doposud poslední studiovým albem Piano Nights, které patří k jejich zvukově nejpestřejším deskám a o dva roky později pak vydávájí svou ´best of´ 2cd kompilaci Bohren for Beginners . Enigmatičtí jako filmy Davida Lynche a zádumčiví jako snímky Andreje Tarkovského, temné vibrace německého instrumentálního v současnosti už pouze tria Bohren & der Club of Gore ponoří v pátek 8. listopadu Palác Akropolis opět do transcendentální temnoty.

V roli předskokana se představí v Paláci Akropolis 8.listopadu osmadvacetiletý mnichovský klavírista Carlos Cipa, který v první polovině této dekády patřil pod ochranná křídla německého vydavatelství Denovali Records, kde také vydal dvě alba, The Monarch And The Viceroy v roce 2012 a All your life you walk v roce 2014. Nahrávky obsahovaly sólové klavírní skladby v duchu Erika Satieho či Claude Debussyho a pomohly mu se etablovat na poli současné vážné hudby. Cipa studoval klavír od útlého dětství, v pubertě ale utekl k bicím a působil v jazzových, punkových či indierockových kapelách a právě tato zkušenost se v jeho klavírní hře také odráží a pomáhá mu rozvinout klasické vážnohudební postupy vlastním unikátním způsobem. Po jeho minialbu Sculptures z roku 2017 pro severskou vážnohudební značku 1631 se Carlos Cipa letos navrátil třetí studiovou deskou Retronyms na prestižním vydavatelství Warner Classic. Na ní se mu podařilo shrnout svůj dosavadní skladatelský um a krom klavíru na novince zazní i dechové nástroje, smyčce nebo také elektronika.

Bordel Rum - DJs Fun & Sanny
22:00, Malá scéna

Vstupenky (Prodej v pokladně Paláce Akropolis)

Vstup zdarma.

Bordel Rum – DJs Fun & Sanny

DJ Fun

Je jedním z průkopníků house music v ČR, počátky jeho djingu sahají sice až někam do poloviny 80.let, ale té správné taneční muzice –tedy houseu – propadl v r.1993…

V té době pracuje jako dj rádií Labe a Life, kde má několik svých pořadů s taneční hudbou, ale i s žánry jako funky a soul. Kultovní se tehdy stává jeho TOP 20 Rádia Labe /později Top10 Hot Dance/, kde mohli posluchači slyšet do té doby v českých rádiích „neslýchanou“ elektronickou music.

Od roku 1996 hraje Fun pravidelně ve většině klubů po celé ČR (Radost, Roxy, Mecca, L-klub, Le Clan, Chateau, Event…). V roce 1998 otvírá svůj vlastní klub v Hradci Králové -D.I.S.C.O.2001– jenž je ještě téhož roku v anketě časopisu Tripmag vyhlášen jako 5.nejlepší klub v ČR!

Funovo učinkování na scéně v době přelomu Milenia je spojeno s bookingem u nejznámější domácí agentury Lighthouse, pod jejichž křídly hraje na velkých parties a festivalech vedle takových hvězd jako jsou Carl Cox, Bushwacka, Jaydee, Get Fucked, Underworld či Circulation…

Od roku 2006 se též věnuje vlastní hudební tvorbě a to v producentské dvojici Fun & Richie, spolu také vlastní label Elemental music, na jehož kontě je již 30 releasů. Nejúspěšnějším singlem Fun & Richie je remix Lumierovy skladby Mama Said, jenž se dostal do TOP 20 Beatport a Juno Chart! Další jejich skladba s názvem „Fly“ vyšla na mnoha zahraničních kompilacích, nedávno např. na „Ibiza Sunset Vol. 3.“ Za zmínku stojí jistě i remix „Tell Me Love“ pro Daru Rolins. Stylově – přestože nerad škatulkuje – charakterizuje svoji hudbu jako groovy „funky jazzy deep“ house s hutnou basou, atmosferickými plochami a melodiemi, často i s příjemnými vokály. V současnosti preferuje také styl nu-disco.

V poslední době ho můžete často vidět v pražských clubech Radost FX, Roxy, Druhé patro, Bukanýr či v Akropoli, dále v libereckém Stereu a pochopitelně v hradecké Rotundě na pravidelném, již pomalu kultovním mejdanu Bordel Rum. Má za sebou též nedávná hraní na Slovensku, ve Franci či v Montenegru a každoročně ho můžete slyšet na festivalech jako RFP či Colors of Ostrava.

DJ Fun byl v létě 2019 vybrán britským kultovním labelem Defected jako jediný český dj na prestižní festival Defected Croatia, kde vystoupil v konkurenci světové houseové špičky umělců jako Armand Van Helden, Claptone, MAW, Sam Divine či Joey Negro. Pokud chcete do svého clubu dje, který dokáže publikum svojí hudbou skutečně pobavit a dokonale vygradovat atmosféru, v jeho případě nemusíte ani chvilku pochybovat!

Další djské úspěchy: festivaly Creamfields 2002, Summer of Love 2000, Svojšice 2001, 2002, 2003, 2005, Open Air Field 2000, 2002, 2003, SONIC 2001, Global Connection 2001, Pure Future 2002, 2003, Mácháč 2004, Carl Cox Festival 2005, Sázavafest 2005, Vodafone Vibrations Tour 2006, The Timewriter in Roxy Prague 2007, Human Traffix – Roxy 2008, Air Festival 2014, Rock For People 2010–2018, Colors of Ostrava 2013–2017, Defected Croatia 2019. INFO: https://www.mixcloud.com/fun-ky/ https://www.facebook.com/…ps/deejayFun https://www.beatport.com/…richie/48166 https://soundcloud.com/djfun

 

Bohren&Der Club of Gore