úterý 14. 11.
JOE ROBINSON /AU, BEPPE GAMBETA /IT, RADIM ZENKL /CZ, USA
19:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Joe Robinson (AUS) Narozen 25.května 1991 v Austrálii Na kytaru začal hrát ve svých 9 letech a místo kytarového lektora využíval pro svou výuku zejména internet. Ve věku pouhých 16 let zvítězil v soutěži Australian National Songwriting Competition. Následovalo 1. album ,,Birdseed" a v roce 2008 přelomové vítězství v soutěži „Australia´s Got Talent“ (Austrálie hledá talent). Jeho největší kytarový vzor Tommy Emmanuel ho následně pozval do Nashvillu, kde vzniká 2. album Joea Robinsona ,,Time Jumpin´„. V témže roce získává Joe cenu "Senior Grand Champion Performer of the World“ a od té doby je takřka neustále na turné. ,,Smokin´Joe", jak zní přezdívka Joe Robinsona, s lehkostí a bravurou zvládá skladby ve stylu ,,fingerpicking" Jerry Reeda, Cheta Atkinse a Tommyho Emmanuela, stejně jako jazzové standardy, rockovou hudbu i další žánry. Úspěšně se věnuje také zpěvu. V současné době střídá na koncertech akustickou a elektrickou kytaru. Na světě zřejmě neexistuje hudebník jeho věku, který by ovládal tolik žánrů na vrcholné úrovni jako právě Joe Robinson. Koncertuje po celém světě a jeho koncerty jsou na všech kontinentech beznadějně vyprodané.

Společný projekt Beppe Gambetty a Radima Zenkla Ve svých hudebních počátcích se oba věnovali bluegrassu, Beppe v Itálii a Radim v Československu. Poprvé se potkali již v létě roku 1989 na festivalu Porta v Plzni. Bylo to měsic předtím, než Radim Zenkl opustil republiku a emigroval do USA. Beppe dal tehdy Radimovi kontakty na některé americké hudebníky a přístě se potkali již ve Spojených Státech. Společně absolvovali celou řadu vystoupení na akcích jako např. Walnut Valley Music Festival, Steve Kaufman's Acoustic Music Camp, Acoustic Alaska Guitar Camp, Acoustic Night in Genova a mnohých dalších. Před několika roky připravili nový celovečerní program, ve kterém vyniká nejen samostatná virtuozita obou skvělých interpretů, ale především pak jejich společné hraní a dvojhlasý zpěv. Široký společný repertoár Beppe Gambetty a Radima Zenkla zahrnuje vlastní tvorbu obou protagonistů, bluegrass, folk, lidové písně z USA, Irska, Itálie, České republiky, Slovenska…

Beppe Gambetta (ITA) *narozen v roce 1955 v Janově, Itálie Jedinečný kytarový inovátor, ne náhodou nazývaný ,,král trsátkové hry". Od mládí vstřebával vlivy amerických kytaristů (např. legendárního Doc Watsona, se kterým později vystupoval), i vlivy tradičních, národních písní ze své domovské země i dalších míst celého světa, která navštívil (kromě Evropy a Severní Ameriky také Austrálie a Jižní Amerika). V roce 1977 založil svou 1. kapelu ,,Red Wine", zabývající se především bluegrassem, tedy žánrem provázejícím Beppeho po celou kariéru. Kromě již zmiňovaného Doc Watsona spolupracoval Beppe Gambetta také napřiklad s dalšími unikátními muzikanty Tony Ricem, Davidem Grismanem, Bélou Fleckem, Donem Rossem a mnoha dalšími. Jeho diskografie obsahuje 14 CD, ,,živák" na DVD a několik výukových publikací. Jeho brilantní kytarová technika ovlivnila a inspirovala hned několik generací kytaristů po celém světě.

Radim Zenkl (ČR) *1966 v Opavě, tehdejší ČSSR V roce 1985 založil a vedl bluegrassovou skupinu Tyrkys, s níž zvítězil ve finále Porty v roce 1988. V létě 1989 emigroval do USA, kde žije dodnes, a kde roku 1992 zvítězil v prestižní soutěži 'Winfield Mandolin Championship'. Radim Zenkl vynalezl novou, unikátní mandolínovou techniku, jejíž název ,,ZENKL-STYLE" zdomácněl v mnoha zemích a je velkou motivací amatérských i profesionálních hráčů. Mandolína při této krásné a náročné technice zní jako 2 nástroje současně. V roce 1999 začal také hrát na tradiční irské písťaly, k nimž postupně přidal i další flétny z celého světa. Kromě nahrávání samostatných alb spolupracuje s mnoha skvělými muzikanty v USA (Béla Fleck, Jerry Garcia, David Grisman, a mnoho dalších) i v ČR (Druhá tráva,Vlasta Redl, Bratři Ebenové, Čechomor, Vladimír Merta…) Radim Zenkl je bez přehánění jedním z nejlepších světových mandolinistů.


 
Doporučujeme