neděle 30. 4.
MEZINÁRODNÍ DEN JAZZU S ČRo - MIROSLAV VITOUŠ TRIO + ROZHLASOVÝ BIG BAND + support MEZINÁRODNÍ VÝHERCE SOUTĚŽE JAZZ FRUIT
18:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Na samotný závěr festivalu Mladí Ladí Jazz 2017 organizátoři připravili v koprodukci s Českým rozhlasem Vltava unikátní večer v rámci celosvětového Mezinárodního dne jazzu. Koncert V Paláci Akropolis odstartuje již v 18h vystoupením čerstvého držitele ceny pro mladá jazzová uskupení Jazz Fruit. Hlavní hvězdou večera bude trio Miroslava Vitouše složené z nejvýznamnějších československých jazzových osobností, jejichž jméno zní po celém světě. Na závěr večera se můžete těšit na Rozhlasový Big Band Gustava Broma, který americký časopis Down Beat zařadil mezi 10 nejlepších big bandů světa.

Miroslav Vitouš Trio

Kolektiv složený z držitele Grammy, saxofonisty z New Yorku a klavírního esa. Tak by se dal shrnout aktuální projekt legendárního basisty Miroslava Vitouše, který se zaměřuje na improvizační interakci s českým saxofonistou Karlem Růžičkou ml. a slovenským pianistou Lubošem Šrámek. Miroslav Vitouš je spoluzakladatel jedné z nejvýznamnějších jazzrockových formací, kapely Weather Report klávesisty Joe Zawinula a saxofonisty Wayne Shortera, s níž natočil 5 alb. Spolupráce s Chickem Coreou mu zas v roce 2003 přinesla plody v podobě ocenění Grammy. Velká část Vitoušovy autorské tvorby vyšla u prestižního globálního vydavatelství ECM a na jeho albech se objevují osobnosti jako Jan Garbarek, John McLaughlin, Jack DeJohnette a další.

Všichni muzikanti se poprvé sejdou teprve den před koncertem a po většinu jejich hudebního setkání půjde, spíše než o reprodukci not, o momentální hudební dialogy či trialogy a práci s hudebními atmosférami. Jazzové výpovědi ozvláštní aktuální zvuk kontrabasu Miroslava Vitouše, pro nějž je charakteristické využívání elektroniky. Díky výjimečnosti koncertu bude Český rozhlas tento koncert živě přenášet z Paláce Akropolis jak v rámci České republiky, tak přes satelit do dalších zemí světa.

Rozhlasový Big Band Gustava Broma

Big band patřící mezi deset nejlepších na světě! Big Band Gustava Broma léta vládne pod taktovkou Vlado Valoviče důmyslnou kompoziční prací i spontaneitou jazzových improvizací. Díky tomu se stal nejen nejuznávanějším bigbandovým tělesem v Čechách a na Slovensku, ale americký časopis Down Beat ho zařadil i mezi 10 nejlepších big bandů světa. Na jeho koncertech hostovaly největší hvězdy jazzu i popu, jako Maynard Ferguson, Dizzy Gillespie, Diana Ross & the Supremes, Ray Charles, Liza Minnelli či James Morrison.

Roku 2013 se Big Band Gustava Broma stal rezidenčním tělesem Českého rozhlasu a vystupuje pod názvem Rozhlasový Big Band Gustava Broma. Spolupráce veřejnoprávního rozhlasu a Big Bandu Gustava Broma sleduje potřebu angažovat hvězdné sólisty, hledat nové talenty, skladatelské osobnosti i podporovat soudobou, původní tvorbu, která propojuje jazz s ostatními hudebními styly. Svědčí o tom studiové a koncertní projekty se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, legendární vystoupení Big Bandu s Blue Effectem na Rock for People nebo účast na festivalech typu United Islands. Vloni vydal Český rozhlas album Big Bandu s názvem Correspondance, obsahující výhradě původní tvorbu členů souboru.


 
Doporučujeme