ŽIŽKOV SOBĚVirtuální prohlídkaFacebookYouTubeAGalerieNewsletter English

]]>

zpět na program

předchozí dennásledující den

 

ŽIŽKOV MEET JAZZ
Beata Hlavenková-Theodoros, Tomáš Liška - Invisible World, Jaromír Honzák Quintet, Limbo
19:00, Velký sál

BEATA HLAVENKOVÁ – THEODOROS

„(…) opravdu mimořádný zjev na naší současné scéně (…)“ Lubomír Dorůžka

Beata Hlavenková (1978) je v hudebním světě velmi uznávanou pianistkou, aranžérkou a skladatelkou. V roce 2013 získala ocenění Anděl v kategorii jazz a blues s albem Theodoros s dvanácti skladbami pro klavír. Patří k nevyhledávanějším a žánrově svobodným hudebníkům. Ke spolupráci ji například přizvali Věra Martinová, Yvonne Sanchez, Vertigo Quintet, Toxique, Triny, David Dorůžka, Justin Lavash a mnoho dalších. Vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a kompozici, jazzovou kompozici a aranžování na University of Massachusetts. V roce 2005 zvítězila v mezinárodní soutěži prestižního jazzového festivalu (Montreux Jazz Festival) se svým autorským projektem Saight spolu s Vertigo Quintet. Působila v triu J. Honzáka Face of the Bass.

Své Beata Hlavenková Trio založila v roce 2006, jehož stálými členy jsou kontrabasista Rastislav Uhrík a bubeník Martin Novák. Od roku 2005 velmi úspěšně spolupracuje s Lenkou Dusilovou jako interpret a spoluautor hudby a aranžmá k albům Eternal Seekers (2008) a Baromantika (2012). V roce 2009 natočila své první autorské album Joy For Joel, které bylo nominováno na výročních cenách Anděl v kategorii jazz a blues za rok 2010. Je autorkou hudby k filmu Roberta Sedláčka Rodina je základ státu,spolu s Lenkou Dusilovou a Michalem Ratajem. Vedle své nesmírně pestré a rozmanité hudební činnosti působí jako pedagog na několika hudebních školách.

LIMBO

Limbo je kapela rozkročena mezi vícero žánry, v podstatě je nad nimi. Na první pohled můžeme kapelu řadit k jazzově improvizingové scéně, navádí nás k tomu nástrojové obsazení, časté jazzové postupy – ale Limbo se z těchto pozic dokáže vyhoupnout k nedefinovatelné poloze, kdy lze mluvit především o hudbě, melodické, trochu melancholické, přesto objevné hudbě, která dokáže podepřít časoprostor. Na novém cd Koncert jsou oproti minulým deskám různé novinky, bonusy včetně dokumentárního filmu o vzniku grafik na obal cd. Již je vyrobena i limitovaná sběratelsko/sponzorská edice s originálním grafickým listem. Na CD se povedlo dokonale zachytit výbornou formu sehrané kapely v neobvyklém prostoru Korandova sboru. Akustický prostor je doslova hmatatelný. Lisované CD v ediční lepenkové krabičce, barevný 12 stránkový booklet. V roce 2008 byla kapela nominována na ocenění Anděl v kategorii Jazz&Blues za studiové album Kalimbo (Amplion Records 2007). V témže roce byla kapela oceněna regionální cenou Sagittarius (Kadaň 2008) za nejlepší koncertní kapelu v alternativním žánru. Letos slaví kapela deset let od vzniku. Sestava: Pavel Hrubý – saxes,bassclarinet František Kučera – trumpet,fluegelhorn Taras Voloshchuk – double bass Dušan Černák – drums

TOMÁŠ LIŠKA – INVISIBLE WORLD

Tomáš Liška, kontrabasista, který se v současné době pohybuje na české hudební scéně mezi těmi nejlepšími hudebníky a skladateli. V průběhu několika posledních let se podílí také jako autor na repertoáru několika projektů, ve kterých působí. Za zmínku stojí např. moderní jazzová skupina Points, jejíž repertoár několikrát odvysílal Český rozhlas za velice příznivých ohlasů a se kterou v letošním roce vyhrál prestižní jazzovou soutěž ve španělském Getxu. Dále pak jazzový kvartet bubeníka Tomáše Hobzka, nebo kvintet slovenského pianisty Mateje Benka. Repertoár tria vychází z Tomášova debutového CD – Invisible World, které vychází 16.11.2009 u vydavatelství Animal Music, pod kterým momentálně vydává autorskou hudbu nejlepší výběr současné jazzové scény v České republice. Skladby byly zkomponovány s myšlenkou beroucí v potaz velice specifický zvuk tria s akustickou kytarou a bandoneonem. Skladby svým charakterem balancují na pokraji improvizované hudby, jazzu a klasického přístupu. Zvuk tria je velice intimní, čistý a akustický, primárně postavený na interpretační hloubce zkomponované hudby a některé skladby mají charakter melodicky výrazných písniček mírně španělského koloritu. Vzniká tak velice originální zvuk, který doposud česká hudební scéna nemá! Ke spolupráci si vybral světově proslulé hráče: na bandoneon bude doprovázet Ital Daniele di Bonaventura a na akustickou kytaru skvělý český hudebník David Dorážka.

JAROMÍR HONZÁK QUINTET

Nový projekt Jaromíra Honzáka navazuje na předchozí autorská alba Little Things, Question to All Your Answers a Present Past, která byla všechna oceněna Andělem – cenou Akademie populární hudby. Hudba současného kvintetu se vyznačuje společně sdíleným smyslem pro styl postavený na současném jazzu, ale otevřený inspiraci jinými hudebními epochami a styly. Kvintet směřuje ke komornímu zvuku, nabitému však strhující energií.

Sestava: David Dorůžka – kytara, Beata Hlavenková – Fender Rhodes, Radek Zapadlo – klarinet, Tomáš Hobzek – bicí, Jaromír Honzák – kontrabas;

 • CHROMA DJs Aitcher Clark, Synaptik, Pluge, Spigl
  techno

  22:30 Malá scéna
  Kč 50
 • D´RUMATIC STEREO DJs Czech /CAN, Saku, Kaplick, Messbrothers -
  breaks / funky

  22:30 Divadelní bar
  Kč 50

Beata Hlavenková, foto: Johana Pošová Jaromír Honzák, foto: Adam Holý

 

Beata Hlavenková (Autor: Johana Pošová)

Beata Hlavenková, foto: Johana Pošová