ŽIŽKOV SOBĚVirtuální prohlídkaFacebookYouTubeAGalerieNewsletter English

]]>

zpět na program

předchozí dennásledující den

 

HIDDEN ORCHESTRA/UK + SUPPORT FLOEX /CZ + POPPY ACKROYD /UK
19:30, Velký sál

Poslední lednové úterý se do Paláce Akropolis vrátí skotský nujazzový kvartet Hidden Orchestra. Na večírku v rámci série Music Infinity 29. ledna svým originálním způsobem zkombinují klasické jazzové instrumenty se sofistikovanou elektronikou, post-rockem a energickou náloží dvou bicích. Stejně jako vloni na dvou vystoupeních v České republice bude i tentokrát hostem Hidden Orchestra klasik domácí elektronické scény Floex, který si s nimi zahraje v několika skladbách.

Žánrově nezařaditelní, tajemní a hlavně nenapodobitelní – to všechno jsou Hidden Orchestra ze skotského Edinburghu. Jejich originální hudební fúze jazzu, post-rocku a ambientu bývá někdy označována jako ideální soundtrack k nočním procházkám, k čemuž svádí název jejich tři roky starého debutu Night Walks. Jak ale naznačily jejich dva loňské koncerty na území České republiky, nokturální hudba v podání kvarteta v čele s multiinstrumentalistou Joe Achesonem rozhodně nejsou jen rozjímavé nálady. Místo v nich má i energická smršť, nakonec Hidden Orchestra disponují dvěma bubeníky. Těleso, které novináři srovnávají s podobně stylově velkoryse rozkročenými projekty jako jsou Jaga Jazzist či The Cinematic Orchestra, zavítá v lednu do Prahy za tři roky už potřetí.

Mozkem i duší Hidden Orchestra je Joe Acheson. Do Edinburghu se přestěhoval na konci tisíciletí kvůli studiím a Skotsko mu učarovalo. Od roku 2003 natáčel ve svém domácím studiu hudbu pro televizi, rádio i reklamní spoty, vždy ale toužil dát dohromady také vlastní kapelu. Prvního spoluhráče našel ve své manželce Poppy Ackroyd, která je vystudovaná houslistka a zbytek kapely se rekrutoval ze dvou výtečných skotských bubeníků, které přestaly bavit studiové projekty. Z Joe Acheson Quartet se během roku 2010 stal Hidden Orchestra a začaly přípravy na natáčení debutu Night Walks. Originální fúze jazzu, filmové hudby a ambientu se ujala prestižní britská značka Tru Thoughts a kapela za ni sklidila zasloužené ovace.

Na stejné značce vydali Hidden Orchestra v říjnu 2012 i své druhé album Archipelago a na desce nechybí ani singl Flight, v němž hostuje na klarinet Tomáš Dvořák alias Floex. Legenda domácí elektronické scény si s Hidden Orchestra zahrál i na loňském pražském koncertě, na letním festivalu Beseda u Bigbítu a s kapelou cestoval i na jazzovou přehlídku v jejich domácím Edinburghu. Bok po boku se představí také na lednovém pražském koncertě v Paláci Akropolis, kde Hidden Orchestra českému posluchači znovu předvedou svůj nenapodobitelný styl postavený na neúnavném zvukovém hledačství.

Hidden Orchestra hrají v obsazení: Joe Acheson – basa, elektronika Poppy Ackroyd – housle, elektronika Tim Lane – bicí a perkuse Jamie Graham – bicí a V-bicí

Poppy Ackroyd Spoluzakladatelka skotské nu-jazzové skupiny Hidden Orchestra, Poppy Ackroyd se představí ve svém sólovém vystoupení v rámci koncertu své domovské kapely a to v úterý od 19.30h v Paláci Akropolis. Její sólová tvorba je o poznání éteričtější a také experimentálnější. Skladby jsou postavené na zvucích houslí a piána. Kromě delikátních melodií z nich vyluzuje poněkud neortodoxním použitím tradičních instrumentů i další zvuky. Piáno se například pod jejíma rukama mění v perkusivní instrument. Hudebnice narozená v Londýně a momentálně žijící v Edinburgu předvede materiál ze svého sólového debutu „Escapament“, který vyšla minulý měsíc na agilní německé značce Denovali. Při jejím vystoupení si na své přijdou fanoušci delikátní minimalistické hudby Maxe Richtera či Nils Frahma.

LINE UP: Poppy Ackroyd – 19.30 Floex – 20.10 Hidden Orchestra: 21.00

 • RIDDIMWISE DJ Yukimura & guest
  reggae & dubwise

  22:30 Malá scéna
  Vstup zdarma.
 • URBAN BEATZ DJs ill Pepson & Emmit
  hip hop & urban beats

  22:30 Divadelní bar
  Vstup zdarma.

Hidden Orchestra, foto: Edmund Fraser

 

Poppy Ackroyd