ŽIŽKOV SOBĚVirtuální prohlídkaFacebookYouTubeAGalerieNewsletter English

]]>

zpět na program

předchozí dennásledující den

 

LUBOŠ SOUKUP JAZZ QUARTET, NAJPONK TRIO, ALBERTVILA QUARTET
19:00, Velký sál

LUBOŠ SOUKUP JAZZ QUARTET (CZ/N/DK/S) Luboš Soukup kvartet, který vznik na jaře 2011 jako výsledek několikaměsíčního experimentování jeho lídra na půdě Rhythmic Music Conservatory v Kodani, netradičním způsobem propojuje skandinávský a středoevropský přístup k jazzové hudbě. Soubor interpretuje nové kompozice Luboše Soukupa napsané v Dánsku. Oscar Grönberg, který se svou kapelou vyhrál soutěž o nejlepší švédskou jazzovou kapelu roku 2006, hraje na piano. Kotrabasu vévodí další z mladých talentovaných Švédů Joel Illerhaag, který natáčel i s takovým velikánem jako je např. Jerry Bergonzi. Kvartet doplňuje Morten Haesum, který je v současné době jedním z nejvyhledávanějších dánských bubeníků. Luboš Soukup – saxofon, Oscar Grönberg – piano, Joel Illerhag – kontrabas, Morten Hæsum – bicí NAJPONK TRIO Najponk – vlastním jménem Jan Knop (1972) je označován jako „výrazný pianistický typ muzikanta, který vedle svého talentu má v sobě i vzácné, přirozené cítění swingového rytmu a bluesové nálady“. Najponk vystupuje na jazzových festivalech od ruského Novosibirsku až po západoanglický Cheltenham, mezi jeho angažmá patří i prestižní A Trane Jazz Club v Berlíně. Jeho trio bylo mnohokrát zvoleno kapelou roku v anketě České jazzové společnosti. Najponkovo zatím poslední album It´s about time, natočené v roce 2009 v New Yorku získalo cenu Anděl 2010. ALBERT VILA QUARTET (E/CZ) Španělský kytarista Albert Vila přijede do Prahy představit své nové album Tactile. Album je velmi pečlivě vystavěno, skladby oscilují mezi intimní polohou a energickou výbušnou směsí, mezi melodikou a rytmickou smrští – Albert Vila cestuje na rozhlehlých pláních hudební rozmanitosti. O co je težší jeho hudbu popsat, o to víc strhující je ji poslouchat.

MUSIC INFINITY ►
Městská knihovna - SUBMOTION ORCHESTRA host: FLOEX
19:30, Městská knihovna - Velký sál

Submotion Orchestra – Když si dubstep dá rande s jazzem

Na pozvání Festivalu Music Infinity se na konci listopadu v Městské knihovně v Praze (Mariánské náměstí, Praha 1) poprvé představí Submotion Orchestra.

Originálních žánrových fúzí není nikdy dost. Sedmičlenný kolektiv Submotion Orchestra z anglického Leedsu ukáže 25. listopadu posluchačům v Městské knihovně na Mariánském náměstí jak zní naživo zahraný mišmaš sofistikovaného jazzu a energického dubstepu. Jedno z nejoriginálnějších těles ostrovní klubové scény podpoří svým novým koncertním programem nadaný domácí hudebník Floex se svojí doprovodnou kapelou.

Zatímco klubová hudba současnosti se utápí v agresivitě, severoanglický kolektiv Submotion Orchestra jde zcela opačnou cestou a futuristické klubové beaty obaluje do živých tradic soulu a jazzu. Kolem jazzového profíka Tommyho Evanse a basáka Chrise Hargreavese (hrál třeba s Andreyou Triana) se před dvěma lety zformoval tým talentovaných muzikantů, kteří suverénním způsobem propojují akustickou a elektronickou tvář hudby a zároveň i její minulost se současností.

Sedmičlenný band rok piloval svoji koncertní alchymii i originální styl a fanouškům se představil na debutovém EP Submotion. Singl získal podporu od guru hudebních experimentátorů Gillese Petersona, který je v nadšení přirovnal k Cinematic Orchestra. Vějíř dalších hudebních vazeb odhalilo letošní květnové album Finest Hour, které osciluje mezi orchestrálním jazzem, sofistikovaným broken beatem, filmovým ambientem či dubem. Mezi spletitými rytmy a melancholickými klávesovými plochami Fender Rhodes se proplétá jazzová trumpeta, nejsilnější zbraní Submotion Orchestra je ale kontrast úchvatného soulového vokálu zpěvačky Ruby Wood a subbasových linek DJe Ruckspina odkazujících k současné klubové horečce.

Na své cestě k futuristickému jazzu jako kdyby leedský septet našel zkratku do devadesátých let k tehdy tak populárnímu nu-jazzu či trip hopu, ovšem okořeněnou industriálními beaty nulté dekády. Ne náhodou se albový debut Submotion Orchestra Finest Hour objevuje v katalogu londýnské značky Exceptional specializující se od konce tisíciletí na prolínání jazzu a elektronické hudby. Vydává zde například mj. i projekt United Future Organization či japonský hudební mistr Susumu Yokota.

Submotion Orchestra hraje hudbu oplývající zcela originální uměleckou vizí, která navíc naživo může těžit z energie a souhry fantastických muzikantů. Za poslední rok jim aplaudovalo publikum na festivalech The Big Chill, Latitude, Outlook či Bestival. Zcela jistě se k nim 25. listopadu připojí i diváci ve Velkém sále Městské knihovny na Praze 1, Mariánském náměstí, kde se od 20 hodin představí v rámci průběžného hudebního festivalu Music Infinity.

Roli předskokana zastane nový koncertní band domácího elektronického mága Floexe, který posluchačům už také představí materiál z novinkové nahrávky Zorya. Floex alias Tomáš Dvořák debutoval před deseti lety nahrávkou Pocustone, která se stala milníkem domácí inteligentní elektronicko-akustické hudby. V nulté dekádě se Dvořák věnoval uměleckým instalacím a hudbě k experimentálním počítačovým hrám Samorost 2 a Machinarium, které mu vynesly světovou proslulost i prestižní ceny. Letos se Floex vrátil po deseti letech s novou autorskou deskou Zorya a sklízí za ni nadšení kritiky i posluchačů.

Hlavním mediálním partnerem akce jsou Lidové noviny a lidovky.cz

 • FUNKY DRUMMERZ feat. Loic De Niro (Faya Sound /UK)
  hip hop, funk, soul & afrobeat

  22:30 Malá scéna
  Kč 50
 • Shadow riders DJs
  house

  22:30 Divadelní bar
  Kč 50

 

Najponk