ŽIŽKOV SOBĚVirtuální prohlídkaFacebookYouTubeAGalerieNewsletter English

]]>

zpět na program

předchozí dennásledující den

 

Terne Čhave + Traio Romano (FR)
19:30, Velký sál

TERNE ČHAVE** jsou považováni za jednu z nejlepších a nejúspěšnějších romských skupin v Čechách. Již před pár lety se postavili na vlastní nohy, překročili hranice romského ghetta a vydali se do velkého světa. Přijali mezi sebe bílé gádže, projeli Evropu od Maďarska přes Itálii, Španělsko, Německo, Belgii, Holandsko až nahoru do Skotska a v jejich hudbě bylo možné už dříve slyšet vedle romských melodií také rock, latinu, jazz a taneční rytmy. Terne Čhave jsou dnes kapela bez jakéhokoli žánrového nebo etnického omezení a jejich romské kořeny jim dávají pevný základ pro hudební výlety do oblastí, kam se ne každý odváží. Kapela si ale se svým stylem moc hlavu neláme a ujišťujeme vás, že ani vám na podobné úvahy nezbude čas, většina skladeb se totiž odehrává v ďábelském tempu. Pokud byste ale samou zvědavostí nemohli usnout, prozradíme vám, že tohle je skutečný cikánský rock’n’roll alias *ROM’N’ROLL!!!

Se svým posledním albem si Terne Čhave tentokrát dali na čas a na výsledku je to znát! Vyšlo na jaře 2008, po čtyřleté odmlce, v produkci Petra Vyšohlída (ex česká hardcore legenda I.R.A. Chicago Mad House) a s mnohoznačným názvem „MORE, LOVE!“. Tento protiklad v názvu desky vystihuje ducha celého alba. Na první poslech je to zvuk kapely, ve kterém vedle tradičního akordeonu a houslí uslyšíte nově také elektrickou kytaru a sampler. Další vrstvy ale objevíte v žánrovém rozptylu jednotlivých skladeb – rock, tango, spirituál, punk, lidovka i taneční rytmy se přes vás převalí v naprosto přirozené podobě, aniž by vám to, ve spojení s romskými vokály, přišlo divné. Název More, love! ale především nese poselství celého alba: anglický význam „více lásky“ stojí proti romskému významu „hele, prachy…“. Kolem peněz se dnes točí tolik věcí, každý potřebuje peníze a spousta lidí pro ty peníze zapomíná na to, co vlastně potřebuje ve skutečnosti – více lásky. Deska More, love! přináší kontrast starých romských písní a moderních technologií, starého a moderního světa.

Po vydání alba More, love! následovala řada koncertů doma, ale především v zahraničí. Jednalo se o 6 koncertů ve Velké Británii a dále koncerty v Polsku, Maďarsku (jako pravděpodobně jediná česká kapela zahráli již podruhé na obřím festivalu Sziget v Budapešti) a na Slovensku. V červenci 2008 byla deska More, love! nasazena do evropské hitparády world music (World Music Chart Europe) a v konkurenci velmi zvučných jmen se probojovala do TOP20 (15. místo), kde vydržela 3 měsíce. V celoročním hodnocení potom v této hitparádě obsadila 65. místo z 913 nominovaných desek z celého světa a za sebou nechala jména jako Manu Chao, Taraf de Haidouks, Natasha Atlas, Chumbawamba, Kocani Orkestar a mnoho dalších. Deska získala také spoustu skvělých recenzí u nás. Na podzim 2008 kapela absolvovala další koncerty v Německu a poprvé také ve Španělsku. Jako host v roce 2008 s Terne Čhave několikrát vystoupil známý harmonikář Mário Bihári (Zuzana Navarová, KOA), který je od letošního roku již stálým členem kapely. V březnu 2009 získali Terne Čhave za desku More, love! cenu ANDĚL. Album bylo zvoleno českými hudebními odborníky jako nejlepší album roku 2008 v kategorii world music.

TRAIO ROMANO (Francie / Rumunsko)*

Traio Romano, (Gipsy life, život Romů,…) to je jméno a také téma, inspirující celý repertoár téhle rumunsko-francouzské skupiny. Energie tanců rumunských Romů, nálada svatebního veselí, kouzlo kočování, smutek a blues vyhnanství a radost z objevování nových horizontů… pocity, které jsou sdíleny v hudbě a písních.

Všichni dohromady, jsou muzikanti Traio Romano kdykoli připraveni zatáhnout vás do svého světa a jeho atmosféry: poslouchejte tradiční rumunské cikánské melodie a tancujte mahalu, orientální rytmus, tolik populární na celém Balkáně… a k tomu špetka francouzského swingu, záblesk flamenca a originální skladby členů kapely. A život Romů…

_TRAIO ROMANO_ Gavril Borki – kytary, zpěv Lise Borki – klarinet, zpěv Remus Novacovici – akordeon Tocila Iambor – housle Florin Zimmerman – kontrabas, zpěv

 • Gadjo aka Skalalai & Ultramarin
  freestyle beats

  22:30 Malá scéna
  Kč 30
 • AKROPOLIS BOUNCE DJs Damian Detroit USA & Junej
  music for people

  23:00 Divadelní bar
  Kč 30

 

Terne Čhave