ŽIŽKOV SOBĚVirtuální prohlídkaFacebookYouTubeAGalerieNewsletter English

]]>

zpět na program

předchozí dennásledující den

 

EUROCONNECTIONS ►
Belleruche(UK) + Montage(CZ)
19:30, Velký sál

Britský soul se pomalu stává světově známým pojmem. Zapomeňte ale na hvězdy jako jsou Amy nebo Duffy, mimo pozornost masových médií se hraje mnohem zajímavější hudba, která je věrná tradici dřevního soulu a přitom zní moderně a inovativně. Londýnské trio Belleruche je toho jednoznačným důkazem. S nadsázkou sami sebe popisují jako: „Sarah Vaughan, Django Reinhardt a DJ Cut Chemist, kteří se zasekli ve výtahu s bednou ruského piva a samplerem“. Za slavná jména si dosaďte zpěvačku Kathrin deBoer, kytaristu Rickyho Fabulouse a turntablistu DJe Modesta. Druzí dva jmenovaní vyrůstali v severoanglickém Leedsu, do Londýna je zavála láska k hudbě a štěstí tomu chtělo, že narazili na Kathrin. Ta dodala jejich experimentům s hiphopovými beaty a blues písničkářský rozměr a kapela byla na světě. Jméno Belleruche našli na jedné novozélandské webové stránce věnované zesnulému psímu miláčkovi. Ještě štěstí, že mrtví psi nemůžou podávat žaloby.

Belleruche patří do brightonské stáje Tru-Toughts, která se specializuje na současné projekty míchající hip hop, soul a jazz. Trio do společnosti interpretů jako jsou Bonobo, Quantic nebo Alice Russell skvěle zapadlo s debutovým albem Turntable Soul Music z roku 2007. Na loňském albu The Express je slyšet ještě silnější vliv blues. „Styly nejsou tak důležité. Vzrušuje nás hudba, která může být stará klidně devadesát let,“ říká k tomu Modest. Belleruche na desce dokonale těží z intuitivního souhry, která se zrodila ze stovek živých vystoupení, které odehráli za poslední tři roky. Vrcholy jejich dosavadní koncertní kariéry přišly vloni v Glastonbury, na jazzovém festivalu v Montreux a při hraní na koncertě v Sydney Opera House. Do Paláce Akropolis přijede 11. června kapela, která umí rozpálit klub a strhnout jak fanoušky hip hopu, tak příznivce dřevního soulu.

Na večírku v rámci Euroconnections se v roli předkapely představí domácí duo Montage. Tvoří ho bubeník Tomáš Herian (vystupující také jako Drama Jacqua) a charismatická zpěvačka Klára Vytisková, vokalistka kapely Toxique. S ní si nedávno odnesla cenu Anděl za objev roku. Oproti electro-popu Toxique je hudba Montage experimentálnější a často využívá spletité rytmy drum'n'bassu.

Napsali o albu Belleruche – Express:

Zakouřené vokály Kathrin DeBoer této desce zcela vládnou. Některé harmonie by si úplně vystačily samy, kapela k nim ale ještě přidává atmosférickou kytaru a decentní turntablistické fígle, což Belleruche dodává jejich originální sound. Blues And Soul 7/10

Belleruche dělí svůj čas mezi staromilským bluesem a funkem a abstraktními hiphopovými beaty. Výsledkem je úchvatný koktejl, který přináší příjemné zjištění, že k vytvoření nadčasové hudby není vlastně potřeba nic jiného než několik základních nástrojů a talent. 1beat.de

Bellruche hrají funkem nasáklé pecky, které jsou zcela prosté retro kýče. Clash Music

 • DJ Ulramarin
  freestyle

  22:30 Malá scéna
  Vstup zdarma.
 • ELECTROMASH DJs Retrox a MA*
  electro, minimal

  23:00 Divadelní bar
  Vstup zdarma.

 

Belleruche